Podcast PP

Počúvajte nás

Hosť v štúdiu: Britská kultúra - najčastejšie rozdiely a komunikačné bariéry

11.12.2020

Pokračujeme v minisérii Medzikultúrna spolupráca v tímoch a dnes budeme hovoriť o britskej kultúre.

Naším hosťom je konzultantka medzikultúrnej komunikácie, pani Dr. Eva Gáboriková, M.A, PhD., ACC. Prekonať komunikačné bariéry medzi kultúrami nie je ľahké. Ako je to u Britov? Ktoré dve slovíčka najčastejšie používajú vo svojej komunikácii? Aké sú najvýraznejšie rozdiely medzi slovenskou a britskou kultúrou? O čom sa môžeme a o čom naopak nemôžeme s Britmi rozprávať? Small talk a jeho význam – je počasie obľúbená téma?

How are you? I am fine - odpovedajú Briti vždy pozitívne? Prečo Briti nevedia pochopiť, že sa Slováci „často sťažujú“? Čo očakáva britský manažér od svojich kolegov v tíme? Dávajte čo najviac otázok a pýtajte sa. Ako dávajú spätnú väzbu Slováci a ako Briti? Ktorá kultúra sa sústredí viac na pozitíva ako na negatíva? Na čom by mali slovenskí manažéri viac popracovať z pohľadu Britov? Aký je rozdiel v komunikácii napríklad v obchode a bežnom živote – chýba nám zdvorilosť a viac komplimentov v komunikácii? Ako veľmi musíme pri komunikácii s Britmi čítať medzi riadkami? It is interesting... Prečo treba pri tejto fráze spozornieť?

Vypočujte si aj predchádzajúcu epizódu o nemeckej kultúre a ich dôraze na plánovanie. Ako je to s plánovaním u Britov? Dôverujú manažéri svojim podriadeným a dávajú im viac alebo menej voľnosti pri práci? Ako je to s tímovou spoluprácou medzi kultúrami a budovaním tímového ducha? A na záver legendárny britský humor: Briti radi používajú humor aj v práci a odporúčanie pre Slovákov znie – aj keď ste celkom nepochopili, mierne sa usmejte a bude všetko v poriadku :)
Nabudúce pokračujeme indickou kultúrou – nenechajte si ujsť.

Sme Poradca podnikateľa – 30 rokov s vami.

PODCAST SI MÔŽETE VYPOČUŤ TU: