Podcast PP

Počúvajte nás

Daňová a Mzdová pohotovosť PP 023

21.12.2020

Téma: Vianočné firemné nákupy z daňového a účtovného pohľadu

Blížia sa Vianoce a vo firmách sa zaoberajú nie len tým, ako správne daňovo a odvodovo ukončiť tento náročný rok, ale aj akými pozornosťami potešiť spolupracovníkov, zamestnancov, príp. zákazníkov. Ako správne zaúčtovať reklamné predmety a čo s darčekovými poukážkami? Sú daňovým výdavkom firmy? Aká sadzba dane sa uplatňuje pri diároch? Počúvajte poslednú epizódu DaM Pohotovosti v tomto roku a dozviete sa oveľa viac. Na aj vianočnú tému sa dnes rozprávame s Naďou Cígerovou – odbornou poradkyňou Daňovej pohotovosti.

Sú korona výdavky na vitamíny, ovocné balíčky alebo ovocie považované za daňovo uznané výdavky alebo radšej účtujeme čerpanie zo Sociálneho fondu? Potrebujeme na to internú smernicu? Ide o daňový výdavok firmy, ak zamestnanec dostane kolekciu, poukážku alebo iný benefit na Vianoce? Podliehajú uvedené výdavky zdaneniu u zamestnancov? Ako je to s nákupmi darčekov a darov vo firme, ktoré sú určené pre obchodných partnerov. Budú daňovo uznané a má firma nárok na odpočítanie DPH? Pozrieme sa aj na špecifický prípad – kávu. Vzťahuje sa znížená sadzba dane pri knihách (10%) aj na diáre, ktoré sa často objavujú medzi vianočnými darčekmi?

V závere rozhovoru sa dozviete aj trochu osobnejší pohľad do kuchyne tímu odborných poradcov Daňového a Mzdového centra: ako pracujú z domu a akou formou bude poskytované poradenstvo pre klientov cez vianočné sviatky.

Milí poslucháči, veríme, že ste si podcast PP tento rok obľúbili a aj témy Daňovej a Mzdovej pohotovosti boli pre vás užitočné. Na vaše názory sa tešíme aj na marketing@pp.sk

Sme Poradca podnikateľa – 30 rokov s vami.

PODCAST SI MÔŽETE VYPOČUŤ TU: