Podcast PP
Počúvajte nás
Hosť: Osobný bankrot – legislatíva a prax
7.1.2021
Pokračujeme v 3. časti rozhovoru o konkurzoch, likvidácii firiem a správcoch konkurznej podstaty. Tentokrát bližšie o Inštitúte osobného bankrotu, ktorý môžu využiť fyzické osoby.
Ako umožňuje ľuďom jednoduchšie sa zbaviť dlhov? Koľko Slovákov ho už využilo?
Aký dopad bude mať korona-pandémia na vyhlasovanie osobných bankrotov? Pomohli opatrenia vlády na ich zníženie? Aj keď ešte nemáme presné čísla, ešte koncom leta sa zdalo, že osobný bankrot nevyužije zásadne viac ľudí ako rok predtým. Pokračujúce obmedzenia však hrozia nárastom.
S našou hostkou Mariannou Líškovou, predsedníčkou OZ Správcovia konkurznej podstaty sa pozrieme na legislatívne náležitosti, obmedzenia a podmienky pre vyhlásenie osobného bankrotu.
Inštitút osobného bankrotu bol na Slovensku zavedení v marci 2017, kedy umožnil Slovákom jednoduchšie a lacnejšie zbavenie sa svojich dlhov. Odvtedy ho využili tisíce ľudí.
Osobný bankrot je zákonom upravený proces, ktorým sa fyzická osoba podnikateľ alebo fyzická osoba nepodnikateľ môže oddlžiť od svojich dlhov. Spôsob si vyberá sám dlžník s ohľadom na svoje osobné pomery a oddlženie je možné dvoma spôsobmi:
- konkurzom
- splátkovým kalendárom
Aký je v nich rozdiel a možnosti? Ako je to v prípade manželov a BSM? Ktorých pohľadávok sa oddĺženie nedotkne? Čo je tzv. poctivý zámer v prípade osobného bankrotu?
Od 1. 1. 2020 vstúpila do platnosti novela Zákona o konkurze a reštrukturalizácii, ktorá upravuje aj lehotu pre exekučné konanie a dotýka sa teda aj osobného bankrotu.
Ak vás zaujíma aj problematika konkurzov firiem alebo celkovo práca správcov konkurznej podstaty, vypočujte si o problematike priamo z kuchyne – združenia správcov. V prvej epizóde sme hovorili o problematike konkurzov priamo z kuchyne Združenia správcov a v druhej sme sa zamerali na tzv. Inštitút malého konkurzu.
Sme Poradca podnikateľa – 30 rokov s vami.
www.pp.sk