Podcast PP

Počúvajte nás

Hosť v štúdiu: Indovia v tímoch - najčastejšie rozdiely a komunikačné bariéry

12.1.2021

Vypočujte si 3.časť minisérie Medzikultúrna spolupráca v tímoch - dnes o indickej kultúre. Naším hosťom je opäť konzultantka medzikultúrnej komunikácie, pani Dr. Eva Gáboriková.

V predchádzajúcich epizódach sme hovorili o britskej a nemeckej kultúre, s ktorými sú Slováci často v kontakte. Aké sú najčastejšie komunikačné bariéry Slovákov pri práci s Indami v tímoch? Indovia sa veľmi zaujímajú o súkromný život svojich kolegov a svojho manažéra často vnímajú ako „otca“, a to v porovnaní s nami s oveľa väčšou intenzitou.

V prípade indickej kultúry určite myslite na tieto body:

Čo znamená small talk pre Indov? Prečo vnímajú Indovia Slovákov ako „chladný národ“ a je to naozaj tak? Je u Indov na prvom mieste rodina alebo pracovný projekt? Znamená indické „áno“ skutočné áno alebo „nie“? Ako je to s vnímaním času a termínov a prečo máme tri dni pridať:-) Ako prežívajú Indovia a ich rodiny súčasnú pandémiu a v čom sú rozdiely medzi nami. Ako dobre začať medzikultúrne online stretnutie – praktická rada.

Medziľudské vzťahy, záujem o ľudí a ich potreby – to je niečo, z čoho by sme si mali brať z Indov príklad. Aj keď to možno pre nás, Slovákov, znie zvláštne, pretože si o sebe myslíme, že sme rodinne založení a o druhých sa zaujímame.

Sme ľudia, a nie stroje. Žiadna kultúra nie je lepšia alebo horšia. Potrebujeme sa len vzájomne spoznať a rešpektovať. A to je výzva súčasnosti pre nás všetkých.

Sme Poradca podnikateľa – 30 rokov s vami.

PODCAST SI MÔŽETE VYPOČUŤ TU: